Vzdělávací blogy: 20+ zdrojů pro inspiraci

Vzdělávací blogy jsou zatím stále na vzestupu, udávají trend, inspirují nás, pomáhají nám sdílet zkušenosti i řešit problémy, podněcují v nás otázky i odpovědi. Tento článek obsahuje souhrn odkazů a jeho cílem je uvést čtenáře do problematiky vzdělávání a blogů.

Blog

Co to vlastně blog je a k čemu nám slouží přibližuje čtyřminutové video. Pokud chceme blíže proniknout do nějakého tématu, nejprve se seznámíme s terminologií v dané oblastí, nezbytným základem pro pochopení bývá i přehled  typologie, která slouží pro uvedení do kontextu.

Inspirace odjinud

Larry Ferlazzo na svém webu uvádí příklady blogů i užitečné rady od blogujících pedagogů/lektorů aj.. Sue Waters popisuje 5 zásadních chyb, kterých bychom se rozhodně měli vyvarovat.

Článek Stephena Downese How To Be Heard je sice staršího data, zato ale hodně propracovaný a návodný. Sue Waters ve svém článku kromě obrázku blogovacího cyklu představuje zajímavé tipy a rady jak na blogy. Richard Byrne, zakladatel webu Free Technology for Teachers, předává své zkušenosti o blogování a také porovnal několik platforem určených k tvorbě blogů.

blogovaci_cyklus

Ať už začínáme s blogem, jsme pravidelnými přispěvovateli, či pracujeme na tom, aby ten náš byl nejčtenější, prostě nej… doporučuji si přečíst perfektně zpracovaný průvodce blogy od Ronnie Burt. Protože inspirace není nikdy dost, na webu Edublogs Teacher Challenges najdeme opět průvodce pro různé typy blogů i s přehledem užitečných nástrojů. A rovněž bychom neměli vynechat průvodce How to start a blog, který je pro začínající blogující ideálním startovačem.

Sociální média pomáhají kromě sdílení, výměny zkušeností i propagaci a jak to vlastně vše souvisí s blogy ve svém článku popisuje Liz Borod Wright. Vizualizace by měla přitáhnout pozornost a být odrazovým můstkem, tři zajímavé infografiky související s blogy:

V tomto přehledu bych neměla vynechat přehled oceněných blogů za rok 2015 jako velkou porci inspirace pro všechny a přehled 75 nejčtenějších vzdělávacích blogů a webů.

Na závěr uvádím dokument vytvořený na základě průzkumů současného stavu blogů a tím je Zprávu o stavu vzdělávacích blogů za rok 2016.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s